test

Robimy stronę internetową?

Kwiecień 14, 2016 Kategoria: Trendy | Autor: Mirosław Słapik Brak komentarzy

By wykonać stronę internetową nie wystarczą narzędzia graficzne. Dla tych, którzy nie są informatykami i mimo to sami chcą sobie wykonać stronę internetową, można znaleźć dosyć proste programy, również online. Mimo to warto wiedzieć co jeszcze, jakie narzędzia i jakie umiejętności są potrzebne by strona internetowa mogła funkcjonować.

Na początek – system zarządzania treścią
Czyli CMS… Bo przecież na pewno po utworzeniu strony będziesz chciał ją aktualizować, mieć wpływ na jej dalszy kształt, również graficzny i techniczny.
Najpopularniejszym ostatnio cms-em jest WordPress, który zanim stał się tak popularny funkcjonował bardziej jako blog. Groźnym rywalem WordPressa jest Joomla, ta jednak odstrasza programistói) stawiających na wydajność aplikacji.
WordPress jednocześnie ułatwia projektowanie prostych stron internetowych. Ma też dosyć bogatą bibliotekę szablonów stron, także szablonów darmowych. Niestety (i to jest jedna z wad WordPressa) szablony są większości mocno schematyczne i podobne do siebie.
W niektórych sytuacjach WordPress wymaga orientowania się w języku PHP. Mimo to ten cms jest przyjazny i wygodny w obsłudze dla mniej wymagających użytkowników.
Również mniej wymagającym można polecić Quick.Cms, bardzo przyjazny, choć przy zmianie grafiki wymaga znajomości CSS i HTML, zaś zmiany w funkcjonalności znajomości PHP.
Duże możliwości dają również – Drupal i wspomniana Joomla. Drupal nie zalicza się do przyjaznych cms-ów, ponieważ wymaga sporej wiedzy technicznej. Mimo to chętnie jest wykorzystywany przez tych użytkowników, którzy chcą zarządzać dużą ilością narzędzi do przekazywania treści, choćby: video, ankiety, zarządzanie użytkownikami, tekst, blog, podcasty lub statystyki. Jedną z wad Drupala są problemy ze skalowalnością i wydajnością przy obciążeniu wtyczkami i ruchem użytkowników
Również ambitniejszym użytkownikom z powodzenie może służyć Joomla, chociaż potrafi obciążyć system. Z Joomli korzystają już osoby stawiające bardziej rozbudowane i ambitniejsze technicznie strony. Korzystając z Joomli warto jest znać język HTML.
Da profesjonalistów stawiających bardziej rozbudowane strony warto polecić Typo3, który oferuje naprawdę ogromne możliwości i chętnie jest wykorzystywany przez zawansowanych informatyków i grafików internetowych.
Mim to, jeśli chcemy mieć profesjonalną i dobrze wypromowaną stronę internetową to warto jest to oddać w ręce profesjonalistów.

Sami, czy przy pomocy firmy?
Nie wystarczy postawić stronę internetową, by ta dobrze funkcjonowała – trzeba jeszcze umiejętnie zarządzać jej treścią, tak, by umiejscowiła się wysoko w wyszukiwarkach. Jeśli jest to strona firmowa to na ogół opłaci się korzystać z usług firmy zajmującej się marketingiem internetowym.