test

Ile zależy od interfejsu?

Kwiecień 18, 2016 Kategoria: Trendy | Autor: Mirosław Słapik 1 Komentarz

Od interfejsu zależy bardzo dużo, tym bardziej w dobie lawinowego rozwoju aplikacji mobilnych. Pojęcie interfejsu nie jest nowe, choć niekoniecznie wiąże się z elementami graficznymi aplikacji komputerowej lub internetowej. Interfejsem może być na przykład połączenie dwóch urządzeń, które nie są w stanie funkcjonować osobno. Interfejsem może być grupa gniazd na komputerze lub monitorze, gdzie dołącza się kable.

Nas interesuje jeszcze inny termin, czyli widget (widżet) – słowo spokrewnione ze słowem „gadżet”. W przypadku aplikacji mobilnych, programów graficznych lub stron internetowych może to być jeden z elementów graficznych okienka (na przykład przycisk). Dlatego widżet może zarządzać innymi widżetami.

Rewolucją w rozwoju interfejsu graficznego komputerów było pojawienie się Windowsa, co spowodowało stopniowe eliminowanie topornego (i wizualnie brzydkiego) DOS-a.

W typowym okienku Windowsa, na przykład z funkcją „zapisz jako” już widoczna jest hierarchiczność widżetów ma zasadzie „rodzic – dziecko”. Innymi przykładami widżetów może być pasek menu lub pasek narzędzi.

Warto podkreślić, że zarówno na zachodzie, jak i w Polsce pojęcie interfejsu graficznego powstało już w latach 70. ubiegłego wieku (u nas w przypadku maszyn Odra 1204).

Interfejs dziś

Oczywiście, rola interfejsu graficznego nie zmieniła się – ma ułatwiać obsługiwanie urządzeń komputerowych wraz programami i wszelkimi aplikacjami. Tyle że zdecydowanie wzrosło zapotrzebowanie na różnorakie interfejsy choćby w związku z rozwojem aplikacji mobilnych. Zaś ich wygląd nierzadko jest powiązany z platformą, na której pracuje aplikacja. Może to być zatem interfejs użytkownika dostosowany zarówno do platformy natywnej (np. pracujący na Androidzie lub iOS), jak i webowej (internetowej). Każda z tych rodzajów platform stawia swoje wymagania. Mogą być też interfejsy dostosowane do aplikacji responsywnych.

Rzecz jasna, tworząc aplikację możemy korzystać z kreatora aplikacji, ale nic nie zastąpi w takich przypadkach specjalistów od grafiki komputerowej znających języki informatyczne. Tu warto jest udać się do sprawdzonej firmy, którą można zwykle wytypować po dobrym portfolio.

Co jest ważne w interfejsie graficznym?

Przede wszystkim jego kompatybilność z różnymi urządzeniami. Interfejs powinien być graficznie komunikatywny, zatem nie barokowy, tylko oszczędny. Warto jest dokładnie przemyśleć, które widżety mają być rodzicem, które dzieckiem, czyli – które pokazują się od razu, które nam i użytkownikowi są potrzebne dopiero po naciśnięciu (lub najechaniu) odpowiedniego przycisku.

One Reponse on “Ile zależy od interfejsu?

  1. Patryk
    21 stycznia 2018 at 17:57

    Uważam że trzeba postawić się w butach użytkownika i w ten sposób testować to co zrobiliśmy. Interfejs musi być prosty i intuicyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *